Jak urządzić pokój dziecka

Funkcjonalny, dobrze zagospodarowany pokój dziecka jest ważnym czynnikiem wpływajacym na jego rozwój. Pobudza wyobraźnię i kreatywność, kształtuje zainteresowania i wzorce stylistyczne.

Urządzenie pokoju dziecka to nie lada wyzwanie dla rodziców, zwłaszcza jeżeli ma się więcej niż jedno dziecko i trzeba dodatkowo zmiescić się na małej przestrzeni. Urządzanie pokoju to również frajda, szczególnie dla dzieci, które same mogą zadecydować o swojej przestrzeni i z pomocą rodziców ją urządzić. Każdy pokój, czy to niemowlaka, przedszkolaka, starszaka czy ucznia powinien być funkcjonalny, wygodny, sprzyjać nauce, zabawie, odpoczynkowi i rozwojowi. Zatem…

Jak urządzić pokój dziecka?

Przede wszystkim należy zorganizować przestrzeń. Wydzielić strefy do snu, nauki, zabawy. Na małej powierzchi strefy będa się przenikać, dlatego meble służące tej samej funkcji powinny znajdować się w pobliżu siebie, a nie były rozrzucone po całym pokoju. To uniknie bałaganu.

Zaopatrz pokój w meble, które są w danym momencie potrzebne. Odpowiednie do wieku i potrzeb. Już na poczatku warto pomyśleć o meblach, które będa „rosły” razem z dzieckiem. Mam na myśli łóżko, szafę, komodę. Szafa jest potrzebna od samych narodzin dziecka. Równie dobrze komoda może służyć nam przez lata. Początkowo z wydzielonym miejscem na przewijak, potem doskonale sprawdzi się przy przechowywaniu zabawek czy ubrań. Nie kupuj mebli na „zaś”!!! Przestrzegam kupować od razu np. biurka niemowlakowi, bo jest w kolekcji z resztą mebli ! Błąd! Przez pierwsze lata bedzie stało i niepotrzebnie zajmowało cenną przestrzeń, po drugie wydasz niepotrzebnie pieniądze.

Zadbaj o bezpieczeństwo dziecka i odwiedzających go gości. Do urządzenia i wyposażenia pokoju dziecka wybieraj materiały trwałe, ekologiczne, nieszkodliwe, łatwe w utrzymaniu czystości.  Tapety zmywalne, laminowane. Farby bez lotnych zwiazków organicznych czyli organicznych rozpuszczalników zawartych w farbach do malowania ścian, które moga powodować alergie, uczulenia, migreny. W pokoju dziecinnym sprawdzi się również antybakteryjna i twarda podłoga,  specjalnie zaprojektowana z myślą o dzieciach, z deski barlinieckiej, YOUNG.

Zadbaj o zdrowy i wygodny sen. Wybór łóżka i materaca dla dziecka to fundamentalna sprawa. Łóżko jest podstawowym elementem wyposażenia każdego pokoju dziecięcego. Powinno nie tylko cieszyć oko swoim designem, ale być przede wszystkim funkcjonalne i bezpieczne. Najlepiej wykonane z naturalnych materiałów i pomalowane bezpiecznymi farbami. Sen jest podstawą prawidłowego rozwoju dziecka. Zwróć szczególną uwagę na wybór odpowiedniego materaca, który powinien być średnio – twardy. Właściwy materac dostosowuje się do kształtu ciała, nie odkształca się, tylko lekko ugina pod ciężarem dziecka, ale nigdy nie zapada.

Jak urządzić pokój dziecka – inspiracje

W pokoju niemowlęcym niezastąpione staje się łózeczko, przewijak, szafa, komoda na ubranka oraz fotel dla rodziców.

 

W pokoju małego dziecka i przedszkolaka dużo się dzieje. To już czas kiedy dziecko zdaje się posiadać swój własny gust, preferencje kolorystyczne. Warto włączyć je w proces urządzania pokoju. To super przygoda. Przedszkolak potrzebuje łóżka, niewielkiego stolika do rysowania, pojemników na zabawki, półek, regałów, które pomieszczą ulubione zabawki i ksiażki. Ucieszy się ze ściany do malowania, drabinki, ścianki wspinaczkowej liny czy huśtawki zawieszonej u sufitu.

 

Pokoj młodzieżowy musi połączyć  w sobie wiele funkcji jednocześnie oddając osobowość, styl, pasje i zainteresowania młodego człowieka.  Jest miejscem do nauki, rozrywki i snu. Pozwól dziecku decydować o stylu i dodatkach, nawet jeśli jego wybory nie sa w twoim guście. Aby ułatwic późniejsze, ewentualne zmiany wnętrza zasugeruj naturalną bazę kolorystyczną by można było dopełnijć ją wyrazistymi dodatkami, łatwymi do wymiany. Pamiętaj, że to dziecko większość czasu bedzie spędzać w tym pokoju, to ma być jego azyl, ma się tu czuć swobodnie. Ty zadbaj by pokój oprócz indywidualnego stylu posiadał odpowiednio doświetlone miejsce do nauki, wygodne łóżko, funkcjonalne meble.

 

Na co zwrócić uwagę urządzając pokój dziecka

  • funkcjonalnalne meble, dostosowane do wieku i potrzeb
  • funkcjinalne rozplanowanie przestrzeni, wydziel strefę snu, zabawy, nauki, garderoby.
  • bezpieczeństwo, wybieraj materiały trwałe, autentyczne i łatwe w utrzymaniu czystości
  • zadbaj o zdrowy i bezpieczny sen stosując odpowiedni materac, naturalne materiały
  • zdrowa podłoga, bez roztoczy i alergenów
  • zdrowe ściany, wybieraj farby wolne od lotnych związków organicznych,
  • zapanuj nad bałaganem, przydatne będą pojemniki, kufry, regały

Jak Ty urządziłeś pokój swojego dziecka? Może masz jakieś dodatkowe uwagi, inny pogląd na ten temat? Zapraszam do dyskusji. Gosia