STYL SKANDYNAWSKI – czym się charakteryzuje i jak go zastosować we wnętrzu?


 

styl skandynawski

Styl skandynawski,

dokładnie jego początki,  szacuje się na lata trzydzieste XX w. Prekursorem był szwedzki malarz i architekt wnętrz Carl Larsson (1853-1919), który stworzył cykl obrazów ilustrujących codzienne życie swojej rodziny. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie to, że wnętrza prezentowane na nich były tak różne od typowych mieszczańskich ciemnych i dumnych wnętrz. Królowały w nim jasne barwy, naturalne materiały i dużo światła.

 

 

1024px-Carl_Larsson-Lathörnetźródło:klik

Funkcjonalność, wygoda, komfort

Styl skandynawski charakteryzuje się przestronnością, przytulnością, czystą formą i spokojem. Cechuje go funkcjonalność, umiar, prostota, wygoda i komfort.

Kolory

Wnętrza są jasne i rozświetlone poprzez zastosowanie stonowanych barw. Biel, szarość, ecru równoważone są przez dodatki w ciemnych odcieniach grafitu, czerni, błękitu i czerwieni.

Prosta forma, ekologia

Główną rolę w skandynawskich wnętrzach odgrywa naturalne drewno. Dlatego też podłogi są pokryte długimi i szerokimi deskami z wyraźnymi słojami. Najczęściej w naturalnym odcieniu bądź bielone. Podobnie meble – bielone, białe, w kolorze naturalnego drewna o czystej i prostej formie. Skandynawowie mają szacunek do starych i zniszczonych przedmiotów, do ekologii i otaczającej ich natury. Dlatego w stylu skandynawskim bardzo ważne znaczenie odgrywa recykling. Dopóki mebel spełnia swoją funkcję będzie służył pokolenia.

Światło

Oświetlenie ma znaczący wpływ na atmosferę domu. Okna przysłania się roletą, rzadko firanami i zasłonami. Jeżeli już to lekkimi, lnianymi materiałami, które nie będą zatrzymywać promieni słońca, które potęgują optyczne powiększenie przestrzeni i wrażenie jasnego, rozświetlonego wnętrza, przestronnego, pełnego naturalnego światła.
Oświetlanie sztuczne w minimalistycznej formie, metalowe, szklane lampy.
Równie ważnym elementem w skandynawskim wnętrzu jest kominek, koza czy piec kaflowy dający ciepło i blask rozproszonego światła.

Dodatki

Pomimo, iż styl skandynawski charakteryzuje się dużą ilością bieli, poprzez zastosowanie odpowiednich dodatków, poduszek i pledów z naturalnych tkanin jak len, bawełna czy wełna nie jest zimny i surowy. Tu każdy element dekoracyjny spełnia ogromną rolę. Spajaja całą aranżację nadając jej indywidualnego charakteru. Bardzo charakterystyczna dla stylu skandynawskiego jest bielona cegła oraz skóra i kamień zastosowane w oszczędnej formie. Nie może zabraknąć również świeczników i świec, ramek na zdjęcia i typografi wieszanej na ścianach bądź stawianej na podłodze czy półkach. Wazonów w designerskiej formie i bogatej kolorystyce.