5 kroków, które ułatwią Ci wybór płytek łazienkowych

5 kroków, które ułatwią Ci wybór płytek łazienkowych

Jakie płytki łazienkowe wybrać? Na pewno niejeden z Was zadawał sobie takie pytanie podczas remontu, czy urządzania swojego pierwszego gniazdka. Zważając na ogromny wybór płytek, nie jest to sprawa taka prosta. Wielogodzinne szukanie i chodzenie po salonach z wyposażeniem łazienek zazwyczaj kończy się rozczarowaniem i frustracją.

Moją misją jest pomagać w takich sytuacjach, dlatego przygotowałam specjalnie dla Ciebie krótki przewodnik składający się z pięciu kroków, które pozwolą Ci przebrnąć przez wybór płytek łazienkowych z uśmiechem i zadowoleniem. Postaram się zwrócić  Ci uwagę na pewne kwestie, o których często się zapomina.

 

KROK 1: Wybierz płytkę, o której marzysz

Pierwsze i najważniejsze – płytka, o której marzysz.  To Twój punkt wyjścia. Od niej powinieneś zacząć szukanie. Na pewno masz jakąś ulubioną, a może kolor lub wzór. Format, który chciałbyś wprowadzić do swojej łazienki? Jeśli dalej szukasz, może znajdziesz coś dla siebie w poprzednim artykule, gdzie opisuję 10 kolekcji płytek łazienkowych za mniej niż 80 zł.

KROK 2: Wybór płytek – nie więcej niż trzy różne

Poczyniłeś swój pierwszy krok. Masz punkt wyjścia – wymarzoną płytkę.  Dobierz do niej teraz max. trzy, które będą współgrały ze sobą kolorem, fakturą, skalą i wykończeniem. Producenci płytek łazienkowych oferują w obrębie jednej kolekcji wiele możliwości. Wybierz te, które Ci się podobają. Pamiętaj max. trzy.

 


 

Zobacz moje przykłady

W pierwszym przykładzie, jako płytkę wyjściową wybrałam białą we wzory. Dla kontrastu dodałam granatową z tej samej kolekcji oraz białą gładką dla zachowania równowagi. Na podłogę wybrałam płytkę drewnopodobną, która ociepli biało – niebieską, chłodną kolorystykę.

wybór-płytek

 

W przykładzie drugim, zaczęłam od płytki z delikatnym wzorem i kolorem. Widzę ją pod prysznicem, jako centralny punkt przyciągający uwagę. Do tego dobrałam płytkę innego producenta, ale w podobnym odcieniu, jaki mam moja płytka wyjściowa. Na koniec podłoga. Zobacz, że można się doszukać koloru płytki podłogowej w płytce podstawowej, mimo iż nie są jednego producenta.

wybór-płytek

 

PAMIĘTAJ

Zestawiaj ze sobą płytki do momentu, aż wszystkie kolory i odcienie będą do siebie pasowały

 

KROK 3: Trzymaj się swojej wizji

Dobrałeś wszystkie płytki. Już pewnie wyobraziłeś sobie gdzie umieścisz poszczególne. Trzymaj się tego. Nie zmieniaj. Dobrze by było, jakbyś sobie każdą ścianę, razem z płytkami rozrysował w skali. Pozwoli to oszacować ilość płytek oraz zweryfikuje poprawność ułożenia. Jeżeli nie umiesz sobie tego wyobrazić, rozrysować – napisz do mnie – chętnie Ci pomogę.

KROK 4: Wybór płytek, a konserwacja

Zwróć uwagę, czy płytki będą łatwe w utrzymaniu czystości i konserwacji.  Czy będą widoczne na nich zacieki wody, kurzu, smugi, odbite palce. Wybierając płytki miej na uwadze rodzaj powierzchni. Najlepsze pod względem utrzymania czystości są płytki ceramiczne, szkliwione.  Praktycznie nie wymagają obsługi. Łatwo je wyczyścić, wystarczy ściereczka i trochę płynu.  Płytki z naturalnego kamienia i betonu wymagają dużo więcej pracy. Należy je zaimpregnować specjalnym preparatem i poddawać regularnemu czyszczeniu.

KROK 5: Wybór płytek, a skala

Rozważ połączenie różnej wielkości płytek. Szczególnie, jeśli są  w jednym kolorze. Skala wprowadza zainteresowanie, przeciwdziała monotonii. Nie daj sobie wmówić, że do małej łazienki tylko małe płytki, a do dużej duże. Są to oczywiście mity, o których napiszę może w przyszłości .

 

wybór-płytek

 

wybór-płytek

 

Myślę, że już teraz nie będziesz miał większego problemu z wyborem płytek do łazienki. Jeżeli się mylę i mimo tych rad wybór płytek sprawia Ci dalej trudność, napisz do mnie i przedstaw swój problem, a na pewno coś zaradzę. Pozdrawiam Gosia.

 


Jeśli podobał Ci się ten wpis, będzie mi miło, jak się nim podzielisz ze znajomymi lub zostawisz po sobie komentarz.

,