Jak odnaleźć swój styl we wnętrzu?


Dobry projekt wnętrza posiada własny, odrębny charakter, tworzy szczególną atmosferę i mówi o mieszkańcach domu. Kolory, faktury, światło, kształty mebli oraz wzory obić, tworzą klimat otoczenia, wyrażają emocje i decydują o stylu…Ale…ale… Jak odnaleźć swój styl we wnętrzu i się nie pogubić w gąszczu inspiracji jakie serwuje internet

Okazuje się, że nie jest to wcale taka prosta sprawa, prawda?

Podoba Ci się wiele rzeczy. Wzdychasz na widok różnych zdjęć w internecie, magazynach, książkach, telewizji…ale…jak przychodzi do urządzania…łapiesz się za głowę, nie wiesz od czego zacząć…czas goni , a Ty masz pustkę w głowie…pomysły, które gdzieś widziałeś nagle wyparowały…Postanawiasz urządzić wnętrze pod wpływem impulsu, z aktualnym trendem, za namową koleżanki. Myślisz – na pewno jakoś wyjdzie…a za jakiś czas żałujesz podjętych decyzji, bo to jednak nie jest to!…Znajome? Ok w przypadku salonu, sypialni czy przedpokoju da się jeszcze przemalować, coś zmienić, poprzestawiać…ale gdy sytuacja dotyczy kuchni i łazienki??? Uuuu…już nie jest tak wesoło, trzeba żyć z tą „trend” kuchnią czy łazienką przez najbliższe 10-15 lat. Horror.

Pewnie Cię wystraszyłam? To dobrze. Chcę, żebyś był świadomy swoich wyborów, wsłuchał się w siebie i był zadowolony z miejsca w którym przebywasz, w którym odpoczywasz. Mam dla Ciebie kilka prostych rad jak odnaleźć swój styl we wnętrzu! Mam nadzieję, że Ci się na coś przydadzą 🙂 Zaczynamy

 

jak odnaleźć swój styl we wnętrzu – zacznij od koloru

 

Określ paletę kolorystyczną. Zastanów się nad kolorami jakie mają dominować we wnętrzu – masz przecież swoje ulubione prawda – i w oparciu o nie dobieraj kolejne elementy lub wybierz jeden kolor np.brąz i poruszaj się wokół tej tonacji beże, ecru, kremy, wanilia.

 

jak odnaleźć swój styl we wnętrzu – stwórz tablicę inspiracji

 

Tablica inspiracji???? Pewnie zadajesz sobie pytanie co to dokładnie jest? Tablica inspiracji (z ang. moodboard) pomaga wyrazić nastrój, emocje jakie towarzyszyć mają pomieszczeniu, to prosty sposób na przedstawienie koncepcji, pomysłu wnętrza. Taka tablica uwrażliwi oko na kształty, na kolory, dzięki niej rozwiniesz zdolność komponowania i znajdziesz  wspólny mianownik dla całego wnętrza.

Jak zrobić tablicę inspiracji?

  1. Zbieraj wycinki z gazet, drukuj to, co podoba Ci się w internecie, gromadź wzory tkanin, motywów graficznych, faktur, zestawień kolorystycznych, wszystko, co budzi Twoje emocji i wydaje Ci się istotne, ale posiada ustaloną paletę kolorystyczną.
  2. Zastanów się co posiadasz szczególnego, sentymentalnego, co chciałbyś zachować, rób zdjęcia i dodawaj do swojej tablicy.
  3. Nie przejmuj sie, jeżeli Twoje wycinki będa mieszanką stylów – to normalne. Ważne żeby znaleźć w tym wszystkim wspólny mianownik, wspólne elementy, kolory, dodatki, meble, które Ci się podobają.
  4. Opisz co zwraca Twoją uwagę w każdym zdjęciu. Może to być kolor ścian, podłoga, meble, okno itp. Wypunktuj to!
  5. Zastanów się jakich przymiotników używasz opisując swój dom, wnętrze np. ciepły, przytulny, otwarty , jasny itp. (nie opisuj ich nazwami stylów, zwłaszcza gdy nie masz do nich całkowitej pewności !)

 

jak odnaleźć swój styl we wnętrzu – przeanalizuj swój styl życia

 

To jaki styl życia prowadzisz, jak się ubierasz, co jesz, jak spędzasz wolny czas, jakie miejsca najbardziej lubisz odwiedzać może być wyznacznikiem Twojego stylu. Przyjrzyj się dokładnie sobie.

 

 

 Nie podążaj ślepo za trendami, znajdź swój unikalny styl !

 

 

Jeżeli dotarłeś do tego miejsca to świetnie! Już prawie koniec poszukiwań Twojego stylu we wnętrzu. Teraz musisz uporządkować wszystkie wiadomości.

Masz już swoje wycinki, zdjęcia, próbki materiałów, kolorów, odnalazłeś wspólny mianownik. Określiłeś paletę kolorystyczną, przymiotniki, charakteryzujące dom, wnętrze, mieszkanie. Masz już pewne rozeznanie co do stylu. Nie przejmuj się, tym że twoja tablica przedstawia istny „misz masz”. Różne kolory, faktury, style w wystroju, zastosowane wspólnie, dłużej będą dawały poczucie świeżości. Łączenie stylów we wnętrzu uwydatnia podobieństwo i kontrasty. Jeden podkreśli drugi, co doda niepowtarzalności i charakteru. Odzwierciedli Twoje „ja”. Nie bój się eksperymentować. Łam zasady, ale zasze z wyczuciem.

Powróć do swojej tablicy za jakiś czas, by przekonać się, że to co wybrałeś, to to czego szukasz. Nie działaj pochopnie!

Jeżeli nic się nie zmieniło – BRAWO – określiłeś swój styl.

 

 

Pamiętaj! przystępując do urządzania domu, mieszkania, wnętrza, stwórz taką atmosferę, w której będziesz się czuć dobrze!

 

 

jak odnaleźć swój styl we wnętrzu

1,2,3,4,5,6,7,8,9

Ja już określiłam swój styl i wiem od czego będę zaczynać urządzanie mojego wymarzonego domu. Ta tablica obrazuje część dzienną mojego domu, to moja mapa, która wskaże mi drogę. Co z niej można wyczytać? Lubię łączyć stare z nowym. Uwielbiam jasne wnętrza, pełne naturalnego światła, otwartą przestrzeń, formy architektoniczne, rośliny. Wygodne, miękkie siedziska, drewno, które nadaje wnętrzu ciepła oraz metal, który równoważy proporcje  kolorów i dodaje surowości.

A ty gotów jesteś odnaleźć swój styl we wnętrzu i stworzyć taką tablicę? Jeśli masz jakikolwiek problem napisz do mnie, a chętnie pomogę klamczynskawnetrza@gmail.com

Pozdrawiam Gosia

,