Trendy we wnętrzach


Jestem wielką zwolenniczką ponadczasowych wnętrz i rozwiązań, ale co roku przyglądam się z zaciekawieniem wszystkim nowościom, trendom, najnowszym kierunkom i kolorom roku.

Trendy we wnętrzach są o wiele bardziej wyrozumiałe i trwałe niż w modzie i w dużym stopniu w tym roku widzę kontynuację lat minionych. Organiczne, naturalne kształty i materiały, a także powrót do stylu retro z lat 70, jasne kolory i odważne wzory. Nie widzę w tym roku nic odkrywczego. Żadnych naprawdę nowych pomysłów, może tylko inne sposoby patrzenia na rzeczy i wymyślane na nowo style.

Czytaj dalej, aby uzyskać więcej informacji na temat aktualnych trendów i tego, jak możesz je zastosować we własnym domu!

Obłe kształty, łuki, organiczne kształty

Ten trend jest z nami już od jakiegoś czasu i z roku na rok daje większy wydźwięk. Przekłada się to na przyjemne w dotyku i komfortowe wnętrza, które łączą w sobie organiczne kształty, nieregularne i niedoskonałe formy oraz mnóstwo łuków.

Charakteryzują się ciepłą i przytulną estetyką oraz wakacyjną atmosferą. Producenci prześcigają się w tworzeniu mebli i dekoracji w zaokrąglonych kształtach, z motywem łuku i nie powiem, są to naprawdę ładne rzeczy. Zobacz przykładowe zestawienie.

Trendy we wnętrzach. Obłe kształty moodboard.

Naturalne materiały źródłem komfortu

Chcemy czuć się komfortowo we własnych domach. Chcemy móc się zrelaksować i odprężyć po ciężkim dniu w pracy. Szukamy odrobiny ciszy i spokoju w naszych domach.

Chcemy celebrować piękno życia i czerpać inspirację ze świata przyrody, szukając sposobów na wprowadzenie naturalnie wyglądających tekstur, kolorów i elementów do swoich domów.

Nadal niezmiennie popularne są naturalne materiały: marmur, onyks, trawertyn, drewno, wełna, bawełna, glina, aksamit i ceramika. Ten trend we wnętrzach znajduje odzwierciedlenie w różnych stylach: od rustykalnego do minimalistycznego i wszystkiego pomiędzy.

Jeśli chcesz nadać swojemu domowi świeży, naturalny wygląd, jest na to wiele sposobów. Możesz wymienić stary dywan na nowy wełniany lub zamienić zasłony na bawełniane czy lniane. Można nawet znaleźć dzieła sztuki i rzeźby wykonane z onyksu, drewna lub gliny.

Uspakajające wnętrza

Uspakajające wnętrze to wnętrze stonowane i dynamiczne. Trudno pogodzić te przeciwieństwa, ale można.

Łap przepis. Bazę, czyli podłogi, ściany, większość mebli wycisz złamanymi bielami, delikatnymi szarościami, jasnymi brązami. To wszystko połącz z żywszymi barwami, które dodadzą wnętrzu pazura.

Użyj kojącej palety kolorów: błękitów i zieleni, wraz z przydymionymi szarościami i neutralami, czyli złamanymi bielami.

Trendy we wnętrzach. Uspakajające wnętrza.

Ciepły minimalizm

Ciepły minimalizm łączy prostotę i elegancję z ciepłymi, żywymi kolorami i teksturami. To trend, który jest perfekcyjny dla tych, którzy lubią unikać przepychu, ale nie chcą rezygnować z ciekawych detali i subtelnych akcentów. Ciepły minimalizm łączy w sobie najlepsze cechy dwóch światów: surowego, industrialnego wzornictwa i ciepła naturalnego drewna

Styl japandi

Styl japandi jest połączeniem skandynawskiej prostoty i japońskiego minimalizmu. Każdy element wnętrza jest przemyślany i celowy. Tu nie ma przypadków, a powiedzenie ‘mniej znaczy więcej’, stosowane jest na każdym kroku. Wnętrza są minimalistyczne, skromne, ale nie banalne, pełne światła i otwartej przestrzeni. Uporządkowane, proste w formie, ale jednocześnie ciepłe i przytulne, bliskie naturze. Dominują jasne kolory, jak biel i beż oraz naturalne materiały jak rattan, bambus, wiklina, drewno, len, wełna, kaszmir, jedwab. Japandi to coś więcej niż styl; to filozofia życia. Sposób na życie wśród pięknych rzeczy i umiejętność rezygnowania z tego, co zbędne.

Klimat lat 70. retro

Styl Retro lat 70. to przeciwieństwo relaksującego i prostego japandi. Pełny wibrujących, wesołych kolorów oraz ekstrawaganckich, odważnych i przyciągających wzrok wzorów. Charakterystyczne dla tego stylu to plastikowe, futurystyczne meble i lampy, ale też regały i meblościanki o prostych kształtach wykończone ciemnym fornirem, meble ze sklejki giętej i meble rattanowe.

Nieoczekiwane akcenty koloru, odważne wzory

Niespodziewane akcenty kolorystyczne i odważne wzory mogą sprawić, że każde wnętrze będzie wyjątkowe. Właściwie dobrane dodatki mogą całkowicie odmienić charakter pomieszczenia, nadać mu lekkości lub stonować aranżację. Warto więc przy ich wyborze kierować się nie tylko gustem, ale także potrzebami i oczekiwaniami. Dobrze dobrane dodatki to takie, które będą pasowały do stylu wnętrza, ale także dopełniały całość.

Zaakcentuj jasne ściany np. drzwiami pomalowanymi na odważny kolor. Użyj głębokich, bogatych odcieni oliwkowej zieleni, śliwkowego fioletu i granatu, aby stworzyć super szykowne wnętrze.

Nakładaj na siebie różne ciemne materiały, aby stworzyć teksturę i przytulność. Pamiętaj, oświetlenie jest niezwykle ważne, aby uniknąć wrażenia zimna i ciemności w przestrzeni

Trendy we wnętrzach, nieoczekiwane akcenty kolorystyczne. Moodboard z niebieskim akcentem

Meble z drugiej ręki i połączenia przeciwieństw

Połączenie starego z nowym. Kombinacje przeciwieństw stworzą ekscytujący kontrast. Delikatne meble lub akcesoria sparuj z szorstkimi powierzchniami. Zastosuj szorstkie lub niewykończone ściany obok gładkich oraz śmiałe geometryczne kształty obok miękkich, organicznych kształtów.

Vintage spotyka się z nowoczesnością

Vintage nigdzie się nie wybiera. Sklepy z artykułami używanymi lub targi staroci są idealne do znajdowania niezwykłych przedmiotów, które mogą dodać odrobinę iskry i polotu w Twoim domu. Ja sama uwielbiam szperać w starociach i mówię Ci, można znaleźć nieraz piękne, unikatowe okazy. Ideą Hipstoric home, tak Pinterest nazywa ten trend we wnętrzach, jest połączenie starych mebli (ale nie tanich imitacji) często odnawianych samodzielnie, z nowoczesnymi. Takie zestawienia wyglądają bardzo szykownie, dają wyjątkowy charakter i różnorodność projektom domów.

Zobacz tablicę na pinetrest

Inteligentne domy

Świat idzie do przodu, a technologia rozwija się w zawrotnym tempie. Nie ma więc nic dziwnego w tym, że inteligentne domy, które kiedyś były zarezerwowane dla bogatych, stają się coraz bardziej popularne i przystępne dla każdego.

Dziwaczny wystrój, Indywidualizm

Jeśli chodzi o dekorowanie, im dziwniejszy wystrój, tym lepszy. Weirdcore design jest w modzie, z grafiką fantasy i uroczym grzybowym wystrojem w roli głównej. Eksperci Pinteresta spodziewają się zobaczyć wiele dziwacznych tapet, odważnych kolorów, wyrazistych elementów dekoracyjnych i dzieł sztuki w stylu vintage. To stanowi duży krok w kierunku maksymalistycznego projektowania domów.


Jak widzisz, nie ma zaskakujących nowości w trendach we wnętrzach na ten rok. No może oprócz Weirdcore design, ale wydaje mi się, że to jest chwilowy trend.

Niemniej jednak, co te wszystkie trendy w projektowaniu oznaczają dla Twojego domu?

Cóż, jeśli planujesz urządzanie domu w najbliższej przyszłości, dobrym pomysłem jest włączenie do swojego projektu naturalnych materiałów. Drewno i kamień zawsze są piękne i zawsze na czasie. Tak samo, jak neutralna baza kolorów, do której zawsze możesz dodać cieplejsze odcienie i akcenty kolorystyczne.

Nie podążaj ślepo za trendami.
Kieruj się instynktem i wyciągnij dla siebie to,
co najlepsze i rezonuje z Tobą.